Premiering av framgångsrika idrottare

Stadsfullmäktige premierade FM medaljörer och landslagsnominerade under 2019 på årets första fullmäktigemöte. Totalt premierades 15 idrottare (13 individuella och 1 stafettlag)

 

Följande idrottare premierades:

 

Bergvik Arvid                         FM-silver i tekniktävling i fotboll i Björneborg. Arvid spelar i Krafts pojkar födda -07.  Förening: Närpes Kraft Fotbollsförening.

Bengs Hannes                        FM-brons i skidskytte samstart H13 i S:t Michel
                                                 Förening: Närpes Kraft Skidförening r.f
  

Bengs Jeremias                     FM-brons i löpskytte stafett H15 i Kauhajoki
Förening: Närpes Kraft Skidförening r.f
 

Kuuttinen Heidi                   Löpning: FM-silver i 4 km terräng löpning.
Löpskytte: FM-guld i både sprint och i samstart i löpskytte.

Föreningar: Närpes Kraft Skidförening (skidskytte och löpskytte), If Kraft (friidrott)

                                                Landslagsuppdrag: Säsongen 2019-2020 är Heidi uttagen till utmanarlandslaget i skidskytte och deltagit under 2019 i Junior-VM U23 i Slovakien, Junior IBU Cupen och Öppna EM-tävlingar för juniorer som båda tävlingarna ordnades i Norge, Världscupen i Sverige samt i IBU-Cup som ordnades i
                                                 Österrike och i Italien och tävlat i; normaldistans (2x34 plats och 68 plats), sprint (49 plats, 18 plats, 33 plats, 65 plats , 66 plats och 51 plats), jaktstart (49 plats) samt i stafett, mixstafett och damstafett (12 plats, 10 plats och 17 plats)


Kuuttinen Patrik                   Rullskidskytte: FM-silver i normaldistans i rullskidskytte.
............................................Skidskytte: FM-guld i samstart och FM-silver i sprint i skidskytte.
............................................Förening: Närpes Kraft Skidförening

Landslagsuppdrag: Patrik är uttagen till ungdomslandslaget i skidskytte för säsongen 2019-2020 och deltagit under år 2019 i tävlingarna Junior VM U20 i Slovakien och i Junior IBU-Cup i Slovenien och tävlat i normaldistans (70 plats och18 plats), stafett och mixstafett(16 plats och 13 plats), sprint (50 plats och 39 plats) och jaktstart (45 plats)            
...........................................

Kuuttinen Lukas                   Längdskidåkning: Erövrade i skidning i klassen H14 FM-guld i både sprinttävlingen (klassisk stil) och i 5km (fri stil). Förening: Närpes Kraft Skidor.

Källberg Axel                        Landslagsuppdrag: Uttagen till Ungdomslandslaget för U17 i cykling och deltagit i tävlingarna:

Europeiska Ungdoms OS (EYOF) i Baku, Azerbaijan där Axel kom i tempolopp 10 km på en 69de plats och  i linjelopp 75 km på en 41a plats.
Heroes of Tomorrow i Narvik, Norge, där kom Axel i linjelopp 93 km på en 49de plats.
Nordiska Mästerskapen på Bana (Velodrom) där Axel blev i Omnium, (en mångkamp med fyra grenar) 6:e, i Poänglopp 7:e och i Madison (ett parpoänglopp) på en 5:e plats tillsammans med Jesper Lindberg.
Föreningen Axel tränar och tävlar för på hemmaplan är Kraft Cykel

Nyman Emma                      FM-silver i höjd hopp i klassen D19 i junior-FM i Borgå 30.8.2019.
Förening: IF Kraft Friidrott

Landslagsuppdrag: Emma blev uttagen och deltog i nordiska juniorlandskampen för 19-åringar i Kristiansand i Norge där Emma kom i höjd på delad 5:e plats.      

Riddar Harry                        FM brons i cykling tempo i ISM (ikäluokkien maantiepyöräilyn SM-kilpailut) i Kyrkslätt. Förening: Kraft Cykel              

Rönn William                      Skidskytte: FM-silver i normaldistans i skidskytte i St. Mikkel  2.3.2019.

                                              Löpskytte: FM-brons i stafett i löpskytte i Kauhajoki 9.8.2019. Närpes Kraft Skidförening
 

Stafettlag: William Rönn, Ivar Källberg och Emil Philgren

erövrade FM-silver i lag tempo 10km i ISM (ikäluokkien maantiepyöräilyn SM-kilpailut) i klassen P14 i Kyrkslätt. Förening: Närpes Kraft Cykel.
 

Sandelin Caroline               Landslagsuppdrag i Orienteringsskytte och utfört följande prestationer:
Världscup i Danmark: sprint 4:e, lång 4:e och stafett 1:a plats
..................i Finland sprint 10:e
..................i Sverige sprint 10:e och stafett 1:a plats.
Världsmästerskap i orienteringsskytte; 17:e plats i sprint.

                                            Caroline tränar och tävlar på hemmaplan för Kraft skidor (& NOK)
 

Vikars Stig-Erik                     FM-brons i cykling linjelopp i ISM i klassen H55 i Kyrkslätt.              
Förening: Kraft Cykel
Landslagsuppdrag: 7de plats i linjelopp i Nordiska mästerskapen (NM) på Åland och 134 plats i linjelopp på VM i Poznan i Polen.

 

Åstrand Jonathan              FM-guld på 100 meter (tid 10,92) i klassen herrar 30 i veteran-FM. Förening: If Kraft friidrott